Autor Tema: Boja u fotografiji - Luka Ištuk  (Posjeta: 3734 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Luka Ištuk

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 9
Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« u: Svibanj 23, 2014, 10:59:40 poslijepodne »
- izražajna upotreba ritma boja: snimljena na pazaru to mi se činilo prihvatljivo jer sam očekivao da tu mogu naći sve što mi treba.
- izražajna upotreba izdvojena boja: snimljena sa zvonka sv.Duje manja površina zasićene boje.
- izražajna upotreba prevladavajuće boje: već sam prije konzultirao pa je efekt prevladavajuće međutim to je bila nekakva zračna perspektiva puna smoga pa nisam postigao traženi efekt mislim da je sad ovo uredu.
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:14:59 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #1 u: Svibanj 24, 2014, 09:11:25 prijepodne »
Fotografija koju si snimio na tržnici s namjerom da prikažeš ritam boja nije dovoljno dobro izrazila taj efekt.
Ritam plave nijanse, doduše je tamo, te je postignut isključivo tvojom zaslugom kao fotografa. Plava nijansa se ponavlja u prednjem i na kraju srednjeg plana, ali sada nastupaju "remetilački" faktori koji utječu na važnost ovog efekta na slici. To su izrazite boje, u prvom redu crvena i narančasta iz srednjeg plana, te žutozelena u zadnjem planu. Njihov utjecaj je toliki da premašuje efekt ritma koji si htio zabilježiti.
To je, dijelom, razlog što ovu sliku ne prihvaćam . Drugim dijelom, to je kvaliteta slike, odnosno motiva. Ne prepoznajem na ovoj slici motiv koji bi bio dovoljno zanimljiv za maturalni rad.

Na slici snimljenoj iz ptičje perspektive, na kojoj želiš prikazati efekt izdvojene boje, ostaje mi nejasno što ti podrazumijevaš pod tim efektom. Ja prepoznajem zasićene nijanse crvene, žute i zelene koje uokviruje svijetla siva nijansa. Po tom opisu, ovo nije efekt izdvojene boje. Ponovo pogledaj opis tog efekta i porazmisli o novom motivu, jer ni ovaj motiv, kao ni prethodni, nisu dovoljno dobri za izlazak na maturu.

Na trećoj slici pokazan je efekt prevladavajuće boje.
Intenzivno plavetnilo neba s velikom površinom mora, presvukli su plavim štihom svaki objekt na slici. Posebno se lijepo taj efekt vidi na udaljenom otoku. Efekt je postignut, ali motiv, snimljen teleobjektivom, je dosadan.
Ako ovu fotografiju želiš priložiti kao dio kompleta "Boja u fotografiji" možeš, ali ne računaj na veliku ocjenu. Motiv smješten u daleki plan s praznim prednjim planom, niti po čemu nije zanimljiv.
Sam donesi odluku da li želiš ovaj rad izložiti ili snimanje ponoviti.

« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:19:42 prijepodne od Joško Ćurković »

Luka Ištuk

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 9
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #2 u: Svibanj 27, 2014, 01:51:30 poslijepodne »
Shvatio sam objašnjenje sveg, mislim ipak da ću sve ponoviti  :)
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:20:19 prijepodne od Joško Ćurković »

Luka Ištuk

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 9
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #3 u: Lipanj 03, 2014, 01:40:48 poslijepodne »
Nadam se da je sad ovo bolje  :)

- izražajna upotreba prevladavajuće boje
- izražajna upotreba kontrsta boja: priložio sam dvije fotografije za kontrast boja različito kadrirane.

« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:21:12 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #4 u: Lipanj 04, 2014, 09:13:04 prijepodne »
Oba rješenja su prilično slabašna za dio završnog rada.
Na trećoj fotografiji dominantan je efekt izdvojene boje, ne toliko kontrasta boja.

Fotografije ne prihvaćam.



P. S. Dođi danas (04. 06 u 16. 45 h.) u školu na početak praktičnog dijela sa svim radovima i elaboratom.

« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:22:27 prijepodne od Joško Ćurković »

Luka Ištuk

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 9
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #5 u: Lipanj 09, 2014, 02:17:36 poslijepodne »
Nadam se da sam u ovom ponovljenom dijelu barem malo uspio postići traženi efekt, znam da opet to nije onako još kako bi trebalo biti.

- ritam boja
- Izdvojena boja
- kontrast boja
« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:22:57 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Luka Ištuk
« Odgovori #6 u: Lipanj 09, 2014, 05:50:31 poslijepodne »
Niti jedan od ovih radova ne opisuje traženi efekt, pa ih iz tog razloga ne mogu prihvatiti.

« Zadnja izmjena: Studeni 30, 2014, 10:23:36 prijepodne od Joško Ćurković »