Autor Tema: Dokument II.  (Posjeta: 932 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

anita

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 37
Dokument II.
« u: Travanj 01, 2023, 03:09:11 poslijepodne »
Poštovani, šaljem fotografije za vježbu Dokument II.
a)informativna fotografija
b)emotivna fotografija

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Dokument II.
« Odgovori #1 u: Travanj 01, 2023, 03:40:54 poslijepodne »
Prva fotografija opisuje događaj na informativan način, dok druga opisuje događaj koristeći emotivne fotografske elemente. Problematičan je odnos tih dvaju motiva, jer se ne odnose na isti događaj, a trebaju. Volio bih da ponovite snimanje iz još jednog razloga. Na prvoj fotografiji, vaš izbor kadra je suzio informaciju na puki opis radnje. Kako se radi o jednoj fotografiji, kvalitetnije rješenje bio bi izbor šireg kadra koji će uključiti više informacija, ali ne na način da se udaljite od događaja kojeg snimate, već naprotiv. Koristite planove koji će vam biti osnova za definiranje prostora.

anita

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 37
Odg: Dokument II.
« Odgovori #2 u: Travanj 06, 2023, 09:50:00 poslijepodne »
Za ispravak ove vježbe šaljem 3 primjera.

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Dokument II.
« Odgovori #3 u: Travanj 06, 2023, 10:09:02 poslijepodne »
Sva tri primjera više-manje odgovaraju zahtjevima postavljenim u vježbi. Predlažem da treću varijantu predate u formi vježbe. Možete li mi odgovoriti, zašto inzistirate na vertikalnom formatu slike?

anita

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 37
Odg: Dokument II.
« Odgovori #4 u: Travanj 06, 2023, 10:43:01 poslijepodne »
Ovu vježbu sam odradila na vertikalnom formatu, smatram da sam time u fokus stavila glavne objekte i time "suzila" nepotreban prostor sa lijeve i desne strane fotografije. Ništa mi nije bilo toliko zanimljivo i bitno da sam imala potrebu fotografirati na horizontalnni format.

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Dokument II.
« Odgovori #5 u: Travanj 07, 2023, 08:38:47 prijepodne »
Krivo razmišljate. Sužavanjem kadra, sužavate i mogućnosti koje vam širi kadar daje, a promatrač stječe dojam klaustrofobičnosti. Prostor kojeg smatrate nepotrebnim je informacija o lokaciji i o koječemu drugome što korespondira s motivom slike. Da ne govorimo o svjetlu, koje oblikuje prostor i objekte u tom prostoru, a kojem trebate posvetiti dužnu pozornost. Fotografija se do prije devedesetak godina nazivala svjetlopis u hrvatskom jeziku, što je doslovan prevod riječi fotografija s grčkog. Prostor, kojeg obuhvaćate kadrom, vam daje mogućnost razmještaja objekata na više načina i na vama je da izaberete i odlučite se za najbolje rješenje. Također, za ovakav tip snimanja, trebali biste razmišljati o 35 mm objektivu kao standardnom objektivu. To bi za vaš APS-C senzor bila žarišna dužina od ~ 22 mm na objektivu kojeg koristite.
U kontekstu snimanja koja vas očekuju, razmislite o ovom na što sam vam skrenuo pažnju. Tek počinjete učiti ovaj zanat, tako da je nužno da se naučite razmišljati na pravi način.

anita

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 37
Odg: Dokument II.
« Odgovori #6 u: Travanj 07, 2023, 12:07:54 poslijepodne »
Hvala na opširnom odgovoru, slažem se u potpunosti.