Autor Tema: Boja u fotografiji - Damjan Domazet  (Posjeta: 1795 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

DamjanDomazet

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« u: Veljača 09, 2022, 11:57:11 prijepodne »
Dobar dan profsore prilažem vam fotografije za završni rad boja u fotografiji 1.Prvi plan 2.Prevladavauča boja 3.Optička noštrina 4.Izdvojena boja 5.Ritam boje 6.Kontras boje. Lp

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« Odgovori #1 u: Veljača 09, 2022, 01:16:55 poslijepodne »
Izgledno je da ćeš morati naučiti ono što si propustio naučiti u redovnoj nastavi. Za početak, kako ispravno smanjiti fotografiju da je prikažeš u punoj veličini i da joj ne promijeniš omjere stranica. Ove slike su, recimo to tako, tehnički neispravne. Kad to savladaš, možemo nastaviti s konzultacijama.

DamjanDomazet

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« Odgovori #2 u: Veljača 09, 2022, 06:05:09 poslijepodne »
Pozdrav profesore ispričavam se na greški nadam se da je sad u redu

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« Odgovori #3 u: Veljača 09, 2022, 06:55:46 poslijepodne »
Općeniti dojam koji se nameće gledajući tvoje fotografije je nedovoljna izražajnost motiva. Preciznije govoreći, radi se o motivima koji su u tehničkom smislu ispravno promišljeni, samo je krajnja realizacija bila loša. Bio s previše udaljen od nekih motiva, a kod nekih nisi se dovoljno potrudio prilikom komponiranja slike. Neke fotografije zadovoljavaju neki minimum za završni ispit. Pođimo redom:
1. fotografija izražajnog prvog plana je prihvatljiva s ovim izrezom kojeg ti predlažem.
2. fotografija je s nedovoljno izraženim efektom prevladavajuće boje i bez jasno izraženog motiva.
3. fotografiju s izražajnim efektom optičke neoštrine možeš priložiti u konačni odabir.
4. fotografija s efektom izdvojene boje nije dovoljno dobro promišljena da bi taj motiv bio izražajan. Pokušaj ponoviti taj motiv, ali s boljim kadriranjem ili izaberi novi motiv.
5. fotografija uopće ne sadrži efekt ritma boje.
6. fotografija ima više izražen efekt prevladavajuće boje nego kontrasta boja. Motiv je tako loše snimljen da mi je teško to i komentirati.

DamjanDomazet

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Odg: Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« Odgovori #4 u: Veljača 10, 2022, 12:42:42 poslijepodne »
Pozdrav profesore, poslao sam vam slike koje mi fale. 1,2 i 5 prevladavajuća, 3 i 6 izdvojena, 4 i 8 ritam i 7 kontrast.

 

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji - Damjan Domazet
« Odgovori #5 u: Veljača 10, 2022, 06:56:57 poslijepodne »
Niti jedna od ovih fotografija nema niti minimum kvalitete da bi se našla u bilo čijem završnom radu, pa ni tvom. Ponajprije nisam zadovoljan načinom kako si reagirao na prijašnji post. Umjesto da razmisliš kako postići željeni efekt boje i pripremiti snimanje, ti si se uhvatio prekapanja arhive i šalješ mi stare fotografije ("Prevladavajuća 2" i "Izdvojena"). Ne bi bio problem da te fotografije nečemu valjaju, ali to nije slučaj s ovim slikama. Dalje, vidim da ti pojam ritma boje nije razumljiv. Možeš li mi opisati što bi bio ritam boje? Dalje, što si htio postići s izrezom na fotografiji "boja izdvojena 2"? Rekao sam ti da trebaš nanovo snimiti taj efekt, a ne prekrajati stari motiv.
Bilo bi dobro da malo "staneš na balun" porazmisliš o zadatku kojeg trebaš napraviti i kad si siguran da razumiješ zadatak, kreni u pronalazak motiva i snimanje. Ako ti zadatak nije razumljiv, postavi pitanje ovdje, pa ćemo zajedno doći do toga da ti zadatak postane jasan. To je jedini put kako možeš napraviti svoj završni rad. Prečaci ne postoje. Ja vodim računa i o tvojoj specifičnoj situaciji, ali ti mi moraš pomoći svojim fer odnosom prema poslu kojeg trebaš odraditi. Ne bi dalje dubio ovo, nadam se da se razumijemo.
Sve buduće fotografije koje trebaš konzultirati u okviru ove teme postavi kao odgovor na ovaj post. Ne otvaraj novi post! Primijetio si da sam spojio s prvotnim postom sve nove postove koje si otvorio. Još ću napomenuti ono što već znaš, vodi računa da mi možeš pokazati "raw" datoteke ovih slika na zahtjev. U protivnom, slike ne prihvaćam.
« Zadnja izmjena: Veljača 18, 2022, 09:12:05 prijepodne od Joško Ćurković »