Autor Tema: Silvio Juretić - Boja u fotografiji  (Posjeta: 1077 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Silvio Juretic

  • Novi član
  • *
  • Postova: 3
Silvio Juretić - Boja u fotografiji
« u: Siječanj 05, 2022, 11:27:15 prijepodne »
Pozdrav profesore, upravo sam vam poslao nekoliko fotografija što bi trebale prikazivati efekt "Izdvojene boje". Pogledajte ih kada budete imali vremena.

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Silvio Juretić - Boja u fotografiji
« Odgovori #1 u: Siječanj 05, 2022, 05:28:09 poslijepodne »
Prva fotografija ima efekt kontrasta boje. To je najizražajnija stvar na toj slici. Osim tog efekta primjetan je efekt prigušenja boje uzrokovan sjenom na desnoj strani slike. Druga fotografija je rezultirala s istim efektom kao i prva, efektom kontrasta boje. Motiv na ovoj slici je snimljen i kadriran bez velikog razmišljanja i ne zaslužuje poseban osvrt, a kamoli uvrštenje u izbor za maturalni rad. To vrijedi i za četvrtu sliku. Treća fotografija ima uočljiva dva efekta. Efekt prigušene boje i efekt kontrasta boje. Slično kao i prvi snimak.
Idemo malo ponoviti gradivo. Efekt izdvojene boje smo definirali kao manju površinu zasićene nijanse boje na pozadini s prigušenom nijansom. Da ti malo pomognem, da bi lakše vizualizirao i pronašao traženi motiv, pronađi objekt koji je ima toplu nijansu boje i osvijetljen je sunčevim svjetlom. Taj objekt bi trebao zauzimati od 5 % do najviše 20 % površine slike. Iza njega bi trebala biti pozadina, najbolje hladnije ili neutralne nijanse boje koja je prigušena sa sjenom. Pozadina, također, može biti prigušena sa svjetlom, ali mislim da ćeš lakše savladati prvu situaciju. Prilažem ti skicu da bi lakše vizualizirao ovo što sam napisao.
I naravno, povedi računa o motivu, kako ćeš ga kadrirati i snimiti. Ipak radiš fotografije za maturalni rad, pa se trebaš potruditi da je likovna kvaliteta tih radova veća od nekakvih "usputnih" snimaka. Od ovih snimaka što si ih priložio u ovom postu, likovno zanimljiv mi je prvi snimak. Boljim promišljanjem mogao si doći i do traženog efekta izdvojene boje.
« Zadnja izmjena: Siječanj 05, 2022, 05:36:23 poslijepodne od Joško Ćurković »