Autor Tema: Područje dubinske oštrine - Antonija Klaić  (Posjeta: 916 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Antonija Klaic

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 5
Područje dubinske oštrine - Antonija Klaić
« u: Studeni 17, 2021, 05:03:23 poslijepodne »
Sve slike su slikane sa stativom i sa evaluative načinom mjerenja svjetla.
Slike su napravljene oko 3 popodne sa difuznim svjetlom zbog oblačnog vremena.
Slika a 20mm: ISO 400, t 1/250, f 3.5
Slika a 50mm: ISO 800, t 1/40, f 5.6
Slika b 20mm: ISO 400, t 1/250, f 3.5
Slika b 50mm: ISO 800, t 1/50, f 5.6
Slika c 50mm: ISO 400, t 1/13, f 16

Preduvjet za vježbu je blenda od 2.8 i objektiv od 50 mm, a kada mi je objektiv na 50 mm najmanja moguća blenda je 5.6, a najmanja moguća blenda je 3.5 sa objektivom od 18 mm.
Zanima me dali ove slike valjaju za vježbu ili ih treba ponovit na nekakav drugačiji način za bolje prilagodit se preduvjetima vježbe.
Hvala unaprijed

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Područje dubinske oštrine - Antonija Klaić
« Odgovori #1 u: Studeni 17, 2021, 06:07:03 poslijepodne »
Za ovu vježbu je zamišljeno korištenje normalnog objektiva, a to je objektiv od 50 mm. Efekti različite dubinske oštrine postižu se korištenjem različitih blendi u kombinaciji s različitim točkama izoštravanja. Vi koristite zoom objektiv 18-55 koji je napravljen za APS-C senzor koji ima crop faktor 1,62. Ne znam da li razumijete o čemu govorim, jer o tome još nismo pričali, ali doći će na red uskoro kada budemo govorili nešto detaljnije o senzoru u fotoaparatu.
Fotografije koje ste označili kao: "dub_ostrina_a_cb.jpg", "dub_ostrina_b_cb.jpg" i "dub_ostrina_c_cb.jpg" nalikuju na efekte koji se zahtijevaju u vježbi. Vi ste prva dva efekta postigli 90 mm objektivom, dok ste za zadnji snimak skratili žarišnu dužinu objektiva na 75 mm. Dakle, efekti različite dubinske oštrine mogu se postići i na ovaj način kako ste vi to napravili, ali pokušajte to napraviti i na način kako je opisano u zadatku.