E-konzultacije
Tehnološke vježbe 3 => Tehnološke vježbe 3 => Autor teme: Marko Raguž - Srpanj 24, 2013, 01:36:04 poslijepodne
-
e) izražajnu upotrebu principa kontrasta boja.
otvor blende f8, vrijeme ekspozicije 20s, ISO 640, žarišna dužina objektiva 35mm, snimano sa stativa u sumrak.
Kontrast boja postiže se suprostavljanjem osnovnih boja (crvene, žute, plave)- jedne prema drugoj
Crvena i žuta boja na palmi djeluju kao da se šire, dok plava boja u pozadini djeluje kao da se povlači.
-
Najprije male teoretske ispravke:
1. Crvena, žuta i plava jesu osnovne boje, ali ne u fotografiji već u slikarstvu ili u slučajevima kada miješamo pigmente boje. U fotografiji ili kada razmatramo svjetlosni spektar, osnovne boje su crvena, zelena i plava (RGB).
2. Kontrast boja se ne postiže suprotstavljanjem osnovnih boja jedne prema drugoj, kako navodiš, već osnovnoj boji suprotstavljamo njoj komplementarnu boju. Crvenoj je komplementarna plavo-zelena (cian), zelenoj je komplementarna ljubičasta (magenta) i plavoj je komplementarna žuta.
Ti trebaš izabrati motiv koji sadrži jedan od ponuđenih kontrasnih parova i snimiti izražajnu fotografiju. Iako si ponudio krivo teoretsko objašnjenje, boje na fotografiji možemo smatrati kontrastnim. Rezultat je to niske temperature boje ulične rasvjete koja je smeđe-zelenu palmu obasjala žutim spektrom, te je tako postignut komplementarni par s plavom pozadinom.
Problem je jedino kvaliteta snimka. U ovoj vježbi, na kraju, je izričito napisano: "Radi se o likovno kvalitetnim snimcima, koji neće zadovoljiti samu tehničku komponentu koja se traži u zadatku." Ovaj snimak tu kvalitetu nema.
Fotografiju ne prihvaćam kao dio vježbe!
jć