Autor Tema: Izložbeni komplet  (Posjeta: 1115 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Popović Petar

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 8
Izložbeni komplet
« u: Studeni 27, 2020, 06:39:03 poslijepodne »
Naziv izložbe: "Opstanak"


Zašto sam izabrao ovaj motiv?

Radi se o jednom napuštenom i pomalo zaboravljenom selu koje ima blizu 40 kuća. Prema škrtim izvorima selo je
sagrađeno 1689. godine. Selo koje je kao u bajci doslovno zamrznuto u vremenu. Kuće, staje i ulice obrasle
bršljanom i kupinama sačuvane su u izvornom obliku do posljednjeg detalja. Sve izgleda kao da su se njegovi žitelji
tek povukli na popodnevni počinak, a ne kao da je tu život stao prije više od 150 godina.
Naime, kuće u selu, čak i one manje, građene su o fino klesanog kamena, sve imaju vrlo čvrste konstrukcije,
u pravilu su građene na nekoliko katova, opremljene su brižno izrađenom drvenom stolarijom, a sve ulice su vrhunski popločane i
imaju izvrsno napravljen sustav odvodnje oborinskih voda. Uvijek kada dođem u ovo selo razmišljam kako je nekad bilo u njemu,
kako su ljudi živili, radili i ulagali u svoje domove. Vjerovatno su radili sa namjerom da se nikad neće seliti, radili su domove kvalitetno,
sve kako bi im trajalo dugi niz godina i generacija.

Zašto ime "Opstanak"?

Iako u selu više nema žitelja, potomci tih ljudi su i dalje živi i uspijeli su očuvati predaju o svom porijeklu.
Selo kao građevina je također opstalo nakon pola stoljeća i prkosi težini vremena.
------------------
Poštovani profesore,
Zanima me da li sam pogodio motive sa nazivom izložbe i opisom kojim sam ponudio?
Hvala unaprijed na odgovoru.
Lijep pozdrav.

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Izložbeni komplet
« Odgovori #1 u: Studeni 28, 2020, 09:55:43 prijepodne »
Cilj vježbe Izložbeni komplet je učenika potaknuti na promišljanje određene teme fotografskim jezikom. Što izabrati kao fotografski motiv i kako ga snimiti, te na kraju naći najbolji način kako taj rad pokazati promatraču - to je cilj ove vježbe. Tekst koji si, usput rečeno, posudio i naslov koji si izabrao nisu od nikakve važnosti u ovoj vježbi.
Iz tvojih fotografija razvidno je da pokušavaš pronaći fotografski odgovor da motiv pokažeš na zanimljiv način. Mjerenje reflektiranog svjetla s najviše osvijetljenih površina rezultiralo je kontrastom koji postaje upečatljivo izražajno sredstvo. Vrlo pregledne svjetline su suprotstavljene dubokim sjenama te pridonose mističnosti i osjećaju sjete za prošlim vremenom. Također bih pohvalio promišljanje motiva korištenjem prvog plana i ograničene dubinske oštrine.
Smatram da si vježbu vrlo uspješno odradio.
Primjećujem da si za ovo napušteno selo i emotivno vezan, pa ti predlažem da ga imaš u vidu i za neke fotografske projekte koji te očekuju u višem razredu.