Autor Tema: samo da pozdravim:)  (Posjeta: 7070 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
samo da pozdravim:)
« u: Veljača 21, 2016, 02:13:14 poslijepodne »
Poštovanje Profesore evo prošlo je već 3 godine od moje prve konzultacije ,tu i tamo "ćirnem" na stranicu da vidim ima li novih radova učenika nema ih previše ali to šta vidim je kvalitetno znači da i dalje idete po principu kvalitete ,a ne kvanitete sto mi se sviđa.
U ove 3 godine ja i dalje "klepam" po okidaču i dalje učim o fotografiji ,trudim se dovesti svoje fotografije do neke točke gdje mogu reći da sam zadovoljan no kako sam dosta samokritičan nikad u potpunosti nisam zadovoljan svojom fotografijom što je u neku ruku dobro jer fotografija može uvijek  biti bolja svijetlo , kompozicija, trenutak... jako je teško poklopiti da sve bude savršeno .
Pa evo šaljem vam neke svoje radove da vidimo ima li napredka od zadnjeg puta,  i da i ja dam mali doprinos e-konzultacijama. Ima tu raznovrsnih motiva lutam po svim smjerovima  sad se pripremam okušati u portretnoj fotografiji sa umjetnom rasvijetom :)
fotografije su snimane sa canon 550d i canon 5dmk 2, više manje sa prime objektivima 50 i 35mm  , obrađivane su u PS 6 

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: samo da pozdravim:)
« Odgovori #1 u: Veljača 21, 2016, 02:15:05 poslijepodne »
..

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: samo da pozdravim:)
« Odgovori #2 u: Veljača 21, 2016, 02:23:20 poslijepodne »
..

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: samo da pozdravim:)
« Odgovori #3 u: Veljača 23, 2016, 11:06:53 prijepodne »
Dragi moj Frane, veseli me da tu i tamo malo “ćirneš” na stranicu i da povremeno “klepneš” kakvu sliku. :)

Radovi koje si ovaj put postavio na ovu stranicu su raznoliki u svakom pogledu, to i sam navodiš, tako da ih je nemoguće svesti pod zajednički nazivnik. Ali to, vjerujem, nisi ni očekivao. Jedan općeniti pogled na ove slike ostavlja dojam da autor ima “oko sokolovo i čvrstu desnicu”. Takav sud sam i prije istaknuo u vezi tvojih radova i to je nešto što krasi tvoje snimke. Takva sigurnost pri snimanju bila bi odlična preporuka za svaki profesionalni angažman u struci, ako se za to odlučiš.

U fotografskom pogledu, ti si dosegao nivo kada s “tehnikalija” trebaš razmisliti o prelasku na sustavan istraživački rad u fotografiji. Pod “tehnikalijama” podrazumijevam snimanje fotografskih motiva koji za ulogu imaju istaknuti osobine fotoaparata, karakteristike objektiva, mogućnosti manipulacije u Photoshopu i slične stvari. Takve eksperimente čovjek radi dok je u potrazi za svojim fotografskim izričajem. Ta cesta je izuzetno krivudava, puna stranputica, ćorsokaka ili slijepih ulica. Unatoč svemu tome ili baš zbog svega navedenog, je zanimljiva, emocionalno burna i iscrpljujuća. Ako si dovoljno ustrajan na tom putu, doći ćeš do cilja. Naravno, sve ovisi o tebi. Ako budeš spreman “zaroniti” u tu priču i ako budeš spreman povjerovati u fotografsku istinu, krivudava cesta će se pretvoriti u nepresušan, duboki prostor raznolikih mogućnosti istraživanja.

Poznati američki fotograf Paul Strand je davne 1917. godine pružio jednu od najboljih definicija fotografije. Između ostalih stvari je naveo da fotografska slika nastaje u djeliću sekunde i u stanju je zabilježiti tisuće detalja. Vrlo jednostavan i očigledan opis odlično definira fotografsku estetiku. Treba toga biti svjestan pogotovo danas, kada je manipulacija fotografskom slikom svedena na veličinu jednog piksela, ili još manje, na veličinu jednog bita. To pruža nevjerojatne mogućnosti manipulacije. Zbog toga trebaš biti svjestan činjenice da prelaskom granice, više ne govorimo o fotografiji već o ilustraciji. Na pitanje: “Gdje se nalazi granica?”, odgovor ćeš sam potražiti.

Među ovim fotografijama nalaze se radovi koji otvaraju teme univerzalnih vrijednosti. Takvi radovi su dobar temelj sa “dubljenje” fotografske priče. Neki radovi potenciraju vizualne efekte, dok su neki samo zanimljivi fotografski motivi. Precizniji ne želim biti, a odgovor, sigurno znaš i ti.

U nekom tvom budućem postu želio bih vidjeti odgovor na ovo što sam ti napisao. Ili bar pokušaj, jer to se jednako računa.



Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: samo da pozdravim:)
« Odgovori #4 u: Veljača 23, 2016, 04:03:24 poslijepodne »
Hvala vam na odgovoru.
U potpunosti shvaćam o čemu govorite. Razmišljao sam o tome mislim da ste u pravu i da je sad trenutak kad bih trebao razmisljati o fotografiji na drukčiji način da tehnikalije budu samo podloga onog sto želim prenijeti fotografijom , danasnje doba u polju fotografije je uzelo previše maha i jako teško se oduprijeti tom sistemu kad te na svakom uglu bombardiraju sa nekakvom "savrsenom" fotografijom koja zapravo nema nikakvu vrijednost u smislu fotografskog izričaja ,može se usporediti sa tim da je danas isto tako iskrivljena slika ljudske ljepote gdje je važniji vanjski izgled čovjeka nego unutarnji .
Zapravo  kad krenem tim putem vidjet ćemo koliko "vrijedim" jer dati osobni pečat fotografiji nemože se naučiti u nijednoj knjigi niti na youtubu :)
Svakako ću nastojati razmišljati više o tome , kroz dogledno vrijeme ću objaviti seriju smislenih fotografija ,već imam neke ideje koje su spontano došle ali treba ih realizirat i zapravo  mi se i sviđa što je samo razmišljanje o tome zabavno kako tu fotografiju u glavi stvorit na senzoru .
Neznam gdje će me sve skupa odvesti kao što ste rekli to nije ni malo lagan put, ali znat ću na čemu sam :)
Lijep pozdrav i dobro svijetlo vam želim.