Autor Tema: di smo šta smo ?  (Posjeta: 7413 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
di smo šta smo ?
« u: Listopad 10, 2018, 01:24:15 poslijepodne »
Pooz profesore evo kao što sam obećao postavit ću nove fotografije da vidite koji putem sam krenuo:)
Kao što možete primjetit izašao sam iz onog početničkog eksperimentiranja  uhvatio sam se samo onog što me od početka zanimalo nekakva dokumentarna ,ulična fotografija uglavnom sve gdje su prisutni ljudi i ne mislim ništa drugo osim toga radit. Uglavnom veliki utjecaj na fotografije imaju Steve Mccurry i Henry C. Bresson .Nemam neko posebno pitanje želio sam vam samo pokazati što i kako radim ali svakako bi mi bilo drago da bacite osvrt, kakav dojam na vas ostavljaju fotografije..

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: di smo šta smo ?
« Odgovori #1 u: Listopad 10, 2018, 01:25:46 poslijepodne »
..

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: di smo šta smo ?
« Odgovori #2 u: Listopad 10, 2018, 01:31:52 poslijepodne »
a

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: di smo šta smo ?
« Odgovori #3 u: Listopad 13, 2018, 11:31:15 prijepodne »
Uvijek je dobro baciti oko na promišljene i lijepo komponirane fotografije.
:)
Drago mi je da si ustrajan na svom fotografskom putu. Da istražuješ i propitivaš granice svoje fotografske estetike.
U komparaciji s tvojim prošlim postom primjetan je odmak od pojedinih motiva, ali i razvijanje određenih tema koje te zanimaju. Kako sam navodiš, želiš imati ljudsku figuru u kadru. Mogu samo pohvaliti tvoje nastojanje, jer je rezultiralo zanimljivim radovima. Motivi koje izabireš su postali jasniji i određeniji, fotografije kao cjelina djeluju kompaktnije.
Vidim da te posebno privlači tema koja kao motiv ima odnos čovjeka i životinje. Te fotografije prenose pozitivne vibracije, jer se jasno da primijetiti da su ti motivi dio tvog svijeta kojeg želiš pokazati na najljepši način. Mogu te samo poduprijeti u nastojanju da istražuješ ovu temu, jer je to svijet kojeg pomalo svi zaboravljamo, a projekcije razvoja čovječanstva kažu da će, do 2100. godine, 80% ljudskog roda živjeti u gradovima.
Naglasio bih još činjenicu, da lijepo kontroliraš boju. Na tvojim slikama ona je kreativan element koji pridonosi izražajnosti motiva. Kako si ovdje priložio dvije c/b fotografije sa sličnim motivom, zanima me iz kojeg razloga si se odlučio za c/b verziju?

Imaš moju podršku i zadrži ovaj lijepi običaj da se povremeno javiš i pokažeš kuda te fotografija odvela. Siguran sam da se na toj cesti nećeš pogubiti.



P.S. Možda će te zanimati da pogledaš knjigu američkog fotografa Eliota Erwitta "Dog Dogs", koja na zanimljiv i zabavan način opisuje psa, čovjekovog najboljeg prijatelja.
Uzet ću slobodu da te savjetujem, da baciš oko i na kakvu knjigu koja se bavi fotografskom poviješću. Ne toliko tehnikom, već fotografskom idejom, iako je to teško promatrati odvojeno jedno od drugog. Na primjer, od autora Helmuta Gernsheima ili nekog drugog povjesničara fotografije.

Frano Jerkan

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 35
Odg: di smo šta smo ?
« Odgovori #4 u: Listopad 13, 2018, 12:52:45 poslijepodne »
Naravno uvijek je lijepo čuti drugo mišljenje pogotovo od ljudi koji su fotografski potkovani dobio kritiku ili pohvalu svakako će pomoći :)

Kao što ste rekli uglavnom snimam motive koji me okružuju, prije bih često dolazio u grad samo da bih fotografirao da bi tek sad shvatio da "oko sebe "imam mali raj za fotografiranje, prvo u selu nema toliko ometajućih elemenata tj. prisutnosti moderne civilizacije koju ne volim na fotografijama možda je to spontano došlo gledajući neke stare majstore fotografije gdje toga nije bilo u tolikoj mjeri.Sad mi je jednako bitno izbjeći auto , znak , mobitel ,kablove itd. kao i sam motiv tako da mi je fotografiranje u gradu prilično iscrpljujuće.
 
Puno je lakše uspostavit komunikaciju s ljudima na selu ljudi su puno otvoreniji i spontaniji, što se tiče životinja i one su nekako spontano došle primjetio sam da taj odnos ljudi s životinjama djeluje pozitivno samo promatrajući ih životinje su prilično zahvalni modeli :)
Kao što ste rekli sve to nažalost "pomalo" nestaje ,upravo zato sad i je bitno zabilježit.
Te dvije fotografije  u c/b jednostavno nije imalo smisla da ostanu u boji jer nigdje i nije bilo prisutno boje ovako sam dobio paletu sivih tonova , iako rijetko kad bude takva situacija gdje mi više paše bez boje trudim se fotografirat u doba kad su boje naj naglašenije malo prije zalaska i li rano ujutro..

Volio bih imati neku stariju fotografsku knjigu svakako ću pogledati ove preporuke,hvala Vam na osvrtu, sigurno ćemo se još čut ..
lijep pozdrav
Frano