Novi Postovi

 Str: [1] 2 3 ... 10
1
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Vrsta rasvjete blic I - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od Joško Ćurković u Rujan 19, 2023, 07:06:54 poslijepodne »
Fotografije su snimljene na primjeren način, pa ih možete pridružiti ostalim u vježbi.
2
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Vrsta rasvjete blic I - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od andreapetra u Rujan 19, 2023, 06:45:08 poslijepodne »
Poštovani profesore,

Prilažem Vam drugi dio navedene vježbe napravljen u eksterijeru. Fotografije su snimljene oko 18:00, koristeći stativ.

A) sunce se nalazi direktno iza modela, fotografirano bez blica.
B) sunce se nalazi direktno iza modela, fotografirano s blicom.
3
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Izložbeni komplet - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od Joško Ćurković u Rujan 18, 2023, 08:18:26 poslijepodne »
Ova fotografija je na tragu onoga o čemu sam govorio u gornjem postu. Prvenstveno kao motiv i ideja, malo manje po svojoj tehničkoj kvaliteti, ali ona bi u ovoj vježbi bila u drugom planu.
Na ispit iz Tehnoloških vježbi, u srijedu, možete izaći ako imate sve vježbe koje su završene u značajnoj mjeri.
4
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Izložbeni komplet - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od andreapetra u Rujan 18, 2023, 07:50:09 poslijepodne »
Nažalost snimanje neću biti u mogućnosti ponoviti prije vikenda, do tada Vam neformalno prilažem jednu fotografiju koja je izbačena iz kompleta na konzultiranje.
5
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Izložbeni komplet - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od Joško Ćurković u Rujan 17, 2023, 09:35:22 prijepodne »
Snimanje arhitekture je jedna od mnogih fotografskih niša, te zahtijeva specijalistička znanja i fotografsku tehniku koja će najbolje odgovoriti na sve probleme koje to snimanje nosi. Način snimanja, izbor svjetla, odabir kadra ali i obrada fotografija nakon snimanja su vam u ovom slučaju potpuno pogrešni. Ne bih sada želio ulaziti u dublju analizu, jer tu vrstu fotografije sam detaljnije objašnjavao u trećem razredu u okviru projekta "Snimanje arhitekture". Bitno je samo istaći, da vaše slike nemaju nikakvu kvalitetu, ako ih gledamo kao informaciju koja treba opisati određeni sadržaj.
Vi ste ove fotografije napravili za svoj prvi izložbeni komplet, pa će moja "dioptrija" biti prilagođena vašoj namjeri koju ste objasnili riječima "...tada mi je sinula ideja da probam spojiti arhitekturu i geometriju...". To je dobra podloga za naredne pokušaje da kvalitetnije obradite temu. Ponovite snimanje pri direktnom svjetlu, a kadrove prilagodite objektivu koji imate. Veću pažnji posvetite detaljima, kontrastu, a fotoaparat stavite na stativ. Neka geometrija bude više uočljiva na vašim fotografijama.
6
Tehnološke vježbe 1 / Izložbeni komplet - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od andreapetra u Rujan 16, 2023, 11:15:23 poslijepodne »
Poštovani profesore,

Prilažem Vam svoj prvi izložbeni komplet pod nazivom ''Kvadratura.''

S obzirom da sam neobjašnjivi ljubitelj brutalizma kao stila arhitekture, odabir teme nije bio težak. No, htjela sam implementirati još nešto uz to, tada mi je sinula ideja da probam spojiti arhitekturu i geometriju kao vodeću ideju ovih priloženih fotografija. Fotografije su snimljene iz ruke, u srednjim do kasnim popodnevnim satima, prilikom umjerene naoblake.
7
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Vrsta rasvjete blic I - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od andreapetra u Rujan 16, 2023, 01:35:37 poslijepodne »
Hvala Vam, profesore. Uvažila sam Vašu primjedbu, i promjenila postavke na fotoaparatu iz centralno uravnoteženog sistema, u spot sistem mjerenja. Još sam nova u pokušaju kompletno manualnog načina rada, otkrivam svoj fotoaparat i njegove mogućnosti implementirajući znanje koje sada posjedujem. Do upisa u školu sam radila po principu 'samo osjećaja za kompoziciju' sada pomalo poznavajući neke tehničke osnove rada,  trudim se implementirati ih u svoje fotografiranje. Ostatak navedene vježbe ću Vam uskoro priložiti ovdje, a u skorije vrijeme i rezultate ponovljenog snimanja radi usporedbe.
8
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Vrsta rasvjete blic I - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od Joško Ćurković u Rujan 16, 2023, 08:47:40 prijepodne »
Snimljeni motivi pokazuju razlike u vrsti i poziciji svjetla na primjeren način. Fotografije možete priložiti kao dio vježbe.

Kako nisam upoznat s količinom vašeg fotografskog iskustva, a kroz ovih nekoliko početnih fotografija mogu primijetiti da određeno iskustvo imate, volio bih da ova snimanja za 1. razred maksimalno odrađujete na manualan način. Takav način rada može izgledati kompliciran u početku, ali početnici u fotografiji nudi mogućnost dubljeg i detaljnijeg uvida u proces snimanja. Ova primjedba se odnosi na način mjerenja svjetla i način eksponiranja. Vi ste za ovo snimanje koristili centralno uravnoteženi sistem (Centerweighted-Average metering) i ISO kompenzaciju. Ove dvije stvari u kombinaciji, u digitalnom fotoaparatu, riješit će većinu problema vezanih za ekspoziciju. Iz razloga koje sam naveo, predlažem da koristite fiksiran ISO i spot mjerenje svjetla. Nakon nekoliko takvih snimanja, napravite usporedbu, pa mi je ovdje izložite.
9
Tehnološke vježbe 1 / Vrsta rasvjete blic I - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od andreapetra u Rujan 15, 2023, 09:00:28 poslijepodne »
Poštovani profesore,

Prilažem Vam sada samo dio naslovljene vježbe zbog manjka sunca. Fotografije su snimljene u interijeru bez ulaska vanjskog svjetla, koristeći plafonjeru s običnom sijalicom toplije nijanse. Model je 1m od bijelog zida hrapave teksture. Prilikom fotografiranja korišten je stativ. Mjerenje osvjetljenja rađeno je po limitacijama interijera. Nadam se da pristup EXIF podatcima neće biti problem.

A) bez blica, korišteno bazično osvjetljenje interijera.
B) bazično osvjetljenje interijera, korišten tvornički ugrađen blic iz smjera fotoaparata.
C) bazično osvjetljenje interijera, improvizacija mjenjenja smjera tvorničko ugrađenog blica prema bijelom stropu, radi se o Canon EOS M100 fotoaparatu.

10
Tehnološke vježbe 1 / Odg: Područje dubinske oštrine - Andrea Petra Bilić
« Zadnji post od Joško Ćurković u Rujan 13, 2023, 10:11:31 poslijepodne »
Odlično Andrea, hvala.
 Str: [1] 2 3 ... 10