Autor Tema: Dokument I  (Posjeta: 1361 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Annabell Plazonić

  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Dokument I
« u: Studeni 25, 2020, 10:17:44 poslijepodne »
Poštovani prof. Ćurković, prosljeđujem 5 glavnih fotografija reportaže o zanatu (automehaničar) koji su moj izbor. Izabrala sam taj zanat jer smatram da je to zanimljivo i jer mi je autoservis u blizini. Snimano je u difuznom svijetlu u poslijepodnevnim satima. Odobravate li ove fotografije? Hvala.


Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Dokument I
« Odgovori #1 u: Studeni 26, 2020, 08:58:15 prijepodne »
Prije osvrta na tvoj rad, želio bih ti skrenuti pozornost na označavanje fotografija. One su označene "bogtepitakako", pa i meni to predstavlja poteškoću kod pisanja ovog osvrta kada se trebam referirati na konkretnu fotografiju. Molim te, ubuduće o tome povedi računa. Fotografije, ako im ne želiš dodijeliti opisni naziv, možeš označiti rednim brojevima (1,2, 3, 4...) ili abecednim redom (a, b, c, d...).
S prvim snimkom si htjela opisati mjesto na kojem zanatlija, kojeg si odabrala, provodi svoju djelatnost. To je dobar način razmišljanja, ali je taj snimak napravljen na doslovan način. Nema izražajnost, jer je u trenutku snimanja tvoja pozicija bila dosta udaljena od objekta. Prazni prostor ispred fotoaparata, kao i nepreglednost samog objekta snimanja koji je ostao u dubokoj sjeni, čine ovaj snimak neprihvatljivim. Trebalo bi sličan motiv ponoviti na drugačiji način.
Na sljedeće četiri fotografije zabilježila si osobe koje obavljaju djelatnost, uključujući i objekt na kojem se ta djelatnost obavlja. Od priloženih fotografija odabrao bih prve tri, koje su dovoljno informativne, ali i relativno uredno komponirane. Predstavljaju prihvatljiv odgovor na pitanja: tko je i što radi ovaj zanatlija?
Da bi ova reportaža imala glavu i rep, odnosno početak i kraj, bilo bi dobro da snimiš još fotografija koje bi sadržavale motive s detaljima alata koje koristi zanatlija. Taj alat može biti odložen ili u ruci prilikom upotrebe. Također nedostaje nekakav motiv za sami kraj. Kako se ovdje ne izrađuje nikakav proizvod, nego se odrađuje usluga autoservisa, iz njega bi trebalo biti vidljivo da je usluga odrađena. Kakav motiv će to biti, odlučit ćeš ti.
« Zadnja izmjena: Prosinac 18, 2020, 02:26:42 poslijepodne od Joško Ćurković »