Autor Tema: Ja i moja obitelj  (Posjeta: 1437 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Toni Lončar

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 20
Ja i moja obitelj
« u: Srpanj 27, 2021, 04:16:16 poslijepodne »
Pozdrav profesore šaljem vam par slika za maturalni rad Ja i moja obitelj

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Ja i moja obitelj
« Odgovori #1 u: Srpanj 28, 2021, 09:32:52 prijepodne »
U ovom dijelu završnog rada tvoj zadatak je napraviti multimedijalni rad u trajanju od približno tri minute s otprilike tridesetak fotografija. Izabrao si temu koja je naslonjena na portret, odnosno reportažni portret. Vježbu u kojoj si upoznao način rada i razmišljanja u reportažnom portretu radio si u trećem razredu. Ne baš naročito uspješno, koliko se sjećam. Kako bi ovaj rad ipak priveo kraju, napravit ćeš cjelokupno snimanje kako si ga zamislio. Pregledat ćeš te fotografije, obraditi ih u Photoshopu, odabrati one za koje misliš da ti se uklapaju u multimedijalni rad i posložiti ih u projekt programa u kojem radiš ovaj rad. Ako u toku rada imaš potrebu konzultirati pojedinu sliku, možeš to napraviti ovdje. Ali ne na ovaj način, kako si to učinio s ovih šest slika (citat tvog teksta: "profesore šaljem vam par slika za maturalni rad"). Ovo nisu radovi koji bi se trebali naći u završnom odabiru, jer su nekvalitetni u svakom pogledu i nisu napravljeni na način kako se radi reportažni portret. "Glumatanje" ispred objektiva je primjerenije Instagramu, a ne ovom poslu kojim se ti sada baviš. O svemu tome smo već razgovarali tijekom tvog školovanja. Kad radiš konzultaciju, onda neka to bude fotografija koju si već odabrao i obradio na osnovnom nivou, uključujući izrez slike. Postavi pitanje vezano za tu sliku i problem koji treba riješiti. Ne postavljaj slike u sekvencama, kako si sada učinio, s idejom da ti ja od pet ili deset priloženih slika odaberem jednu. To tako neće ići. Od tebe se očekuje da planiraš snimanje i nakon pregledanog materijala razmisliš o onome što si snimio. Nadam se da si razumio što ti poručujem, ako ti je nešto nejasno - pitaj.

Toni Lončar

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 20
Odg: Ja i moja obitelj
« Odgovori #2 u: Siječanj 14, 2022, 09:32:51 poslijepodne »
Pozdrav profesore volio bih da konzultiram par slika sto se tiće multimedijalne prezetancije Ja i moja obitelj snimio sam dosta snimaka od kojih sam odabrao ovih 6 na prvih 5 mi je ideja bila da prikazem svakodnevne poslove koje mi obavlja clan obitelji (majka) a na zadnjoj šestoj slici mi je bila ideja da prikazem kako mi se majk druži sa psom.Znam da ste mi rekli u prethodom postu da ne postavljam od 5-6 slika a da vi izabarete jednu ali samo sam htio provjeriti da li bi to trebalo  ovako da izgleda

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Ja i moja obitelj
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2022, 09:45:27 prijepodne »
Izravan odgovor na tvoje pitanje je da to ne bi trebalo tako izgledati. Mogu ti ponoviti odgovor iz prethodnog posta, ali to nema smisla. Da malo ponovimo gradivo i da ti malo približim zadatak kojeg si izabrao. Portretirati određenu osobu znači da svoj emocionalni doživljaj koji imaš ili si razvio prema toj osobi preneseš putem fotografije i upoznaš nekoga s osobom tko ju ne poznaje. Neke od tih fotografija mogu sadržavati informaciju vezanu za portretiranu osobu, a neke trebaju prenijeti emocionalni doživljaj kojeg si ti uobličio u fotografsku sliku. Kako prikazati informaciju, a kako emociju u fotografiji, o tome smo naširoko govorili tijekom tvog školovanja. Na priloženim slikama ti, na vrlo rezerviran način, pokazuješ osobu koja stalno na istoj udaljenosti od objektiva nešto radi. Osoba je, većinom, okrenuta svojom bočnom stranom i smještena u središte slike. Takvo razmišljanje je primjerenije lovcu koji nišani kroz snajper puške, nego fotografu koji bi trebao promisliti kompoziciju i odrediti kadar. Iz ovih fotografija promatrač može zaključiti da je tvoja mama, za tebe, nekakav robot koji radi ovo i ono po kući i oko kuće. Ja znam da su mame najvećim dijelom žrtve i da to tako često je, ali znam da tvoja mama nije za tebe nekakav robot, nego da ti svoju mamu voliš i poštuješ. To bih volio vidjeti na tvojim fotografijama. Uspostavi bliži kontakt s mamom, promjeni kadar, koristi svjetlo, istakni određeni kompozicijski element kroz fotografiju osobe koju snimaš. Ove snimke koje si postavio može napraviti svatko tko je u stanju pritisnuti okidač na fotoaparatu. Na koncu konca, u školi si radio vježbu u kojoj si vidio što fotografski aparat može snimiti bez ikakve pomoći fotografa. Ako želiš završiti školu za fotografa, onda moraš pokazati, i u završnom radu, što ti kao fotograf možeš pridonijeti da slika koju radiš bude dobra i drugome zanimljiva. Malo ponovi gradivo o kompoziciji slike kojeg si učio u fotografiji u drugom razredu, prisjeti se određenih vježbi i probaj napraviti nešto zanimljivije snimke. Ovo nisu snimci s kojima možeš napraviti završni rad.
« Zadnja izmjena: Siječanj 15, 2022, 09:49:08 prijepodne od Joško Ćurković »