Autor Tema: Ritam  (Posjeta: 7017 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Davor Ergo

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 10
Ritam
« u: Siječanj 22, 2014, 09:24:01 prijepodne »
listao sam svoje fotografije pa sam primjetio da sam u dosta njih koristio ritam. zanima me vaše mišljenje, gdje sam dobro a gdje loše koristio ritam kao kompozicijski element.
« Zadnja izmjena: Studeni 17, 2014, 10:09:11 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Ritam
« Odgovori #1 u: Siječanj 22, 2014, 09:43:21 prijepodne »
Strogo "matematički" gledano, ritam je prisutan na svakoj od priloženih fotografija, ali niti na jednoj od njih, ritam nije suvereno izbio u prvi plan kao dominirajući kompozicijski element na slici. Znači, kao element koji bi cijelu kompoziciju sveo na "ritmičnu kompoziciju". Najviše se toj ideji približila pretposljednja i posljednja fotografija. Na pretposljednjoj slici dominantan element je ton, dok je na zadnjoj fotografiji to mjesto pripalo boji. Efekt boje je nekontroliran, ali se kontrastni par (slamke) vidno "gura" na prvo mjesto. Ritam je visoko mjesto zauzeo i na fotografiji skalnate ulice, ali najviše zbog nedovoljno jasnog motiva slike (ritmu skala suprotstavljen je gornji dio volta s intenzivnom toplom nijansom žute boje koja privlači pozornost). Trakasti oblaci također su ritmični te zahvaljujući crvenom obojenju pokušavaju se nametnuti kao dominantan element, ali silueta u prvom planu jasno naznačuje tonsko-linearni element kao dominantan. Usidrene brodice su ritmične, ritam kao element je dominirajući na slici, ali nedovoljno osmišljen pri komponiranju, pa nema onu snagu potrebnu da ponese cijelu kompoziciju. Snimak četvorice ljudi s ritmično postavljene dvije figure na lijevoj strani ipak ne bih okarakterizirao kao "ritmičnu kompoziciju" jer, gledajući cijeli kadar, njihova pozicija nije dovoljno promišljena. Lijeva trećina slike, zahvaljujući ritmu figura, dominira, ali dvije trećine fotografije "vise", bez jasno naznačenog motiva. Ostale dvije fotografije posjeduju ritam, ali nedovoljno izražen.

« Zadnja izmjena: Studeni 17, 2014, 10:13:25 prijepodne od Joško Ćurković »