Autor Tema: Arhitektura  (Posjeta: 7757 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Davor Ergo

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 10
Arhitektura
« u: Prosinac 20, 2013, 12:01:14 poslijepodne »
Ovo je moj pokušaj da prikažem jedan od radova jednog arhitekta.
« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2014, 03:23:44 poslijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Arhitektura
« Odgovori #1 u: Prosinac 20, 2013, 07:02:03 poslijepodne »
Kroz ovih osam fotografija pokazao si da o snimanju arhitekture promišljaš na ispravan način. Građevinu si nastojao pokazati na informativan način kroz njen oblik, ali i kao objekt u prostoru čiji je ona dio. Kroz snimke detalja pokušao si naglasiti određene karakteristike građevine koje smatraš važnim. Na većini slika objekt je stabilan, što kod početnika, često nije slučaj.

Zamjerke se mogu uputiti na nedovoljnu strpljivost pri korištenju svjetla. Sjene preko dijela fasade ili cijela strana zgrade koja se nalazi u sjeni, a trebala bi predstavljati motiv, nije dobro rješenje. Dalje, izabrani detalji su nedovoljno izražajni - smatram da bi promišljeniji kadar jasnije prenio poruku arhitekta. Na nekim fotografijama prvi plan opterećuje motiv, koji time gubi izražajnost.

I na kraju, jedno pitanje za tebe: Da li je boja zaista bila potrebna za snimanje ove građevine?

« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2014, 03:25:57 poslijepodne od Joško Ćurković »

Davor Ergo

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 10
Odg: Arhitektura
« Odgovori #2 u: Prosinac 20, 2013, 09:09:17 poslijepodne »
Svjestan sam toga da nisam bio strpljiv što se tiče svjetla, tj. nisam bio nestrpljiv nego sam ovo napravio kao informativno snimanje, nisam mogao izdvojiti cijeli dan da čekam na pravu sjenu. na osnovu ovih fotografija bi tek odlučio šta i kad ću zapravo snimati. Pri odabiru motiva sam se najviše oslanjao na upute autora, šta je on htio da se prikaže. A da se negdje prvi plan previše ističe smeta i meni, i to je čisto moja greška što sam to snimio i pokazao autoru kojem se ta fotografija svidjela, tj. on tu uopće ne uočava prvi plan nego njegovu zgradu koja njemu izgleda super. Boja mi je slaba točka, ne baratam s njom baš najbolje, ali naručitelj je htio fotografije u boji.
« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2014, 03:27:57 poslijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Arhitektura
« Odgovori #3 u: Prosinac 21, 2013, 09:29:57 prijepodne »
Snimanje arhitekture je izuzetno zahtjevna fotografska disciplina, kako u pogledu korištenja specifične tehnike, a posebno u izboru pravog svjetla. Kao pokusno snimanje, ove fotografije predstavljaju dobar putokaz. U tom smislu, tvoja odluka treba biti ona konačna, bez obzira što naručitelj želi fotografiju koju ti ne bi trebao isporučiti. To je tvoja fotografija, čak i onda kad si je prodao naručitelju. Ako nije precizirano u ugovoru, prodajom fotografije ti ne ustupaš vlasništvo nad njom, već jednokratno pravo korištenja u neku komercijalnu svrhu.

« Zadnja izmjena: Studeni 21, 2014, 03:29:20 poslijepodne od Joško Ćurković »