Autor Tema: Arhitektura  (Posjeta: 1959 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Davor Ergo

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 10
Arhitektura
« u: Svibanj 08, 2014, 10:11:44 prijepodne »
Profesore,
evo danas sam nešto snimao. Šta mislite o ovoj fotografiji, jeli zadovoljava sva pravila fotografije arhitekture? mislim da mi je svjetlo bilo odlično, a što se tiče kompozicije, htio sam malo širi kadar da prikažem kuću sa parkingom.
Šaljem vam još par fotografija interijera, tj. dva kupatila, to je jedino što sam snimio taj dan. nisam koristio nikakvu dodatnu rasvjetu. snimao sam više ekspozicija pa sam ih kasnije spajao (nije HDR). jedini mi je problem kod ovih fotografija što nisam siguran jesu li boje vjerodostojne. bi li pomoglo da ubuduće stavim sivu karticu u kadar tako da kasnije mogu izbalansirati boje? boja me stvarno muči. Šta vi mislite o kontrastu i kompoziciji?

pozdrav,
Davor


« Zadnja izmjena: Studeni 22, 2014, 09:51:32 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Arhitektura
« Odgovori #1 u: Svibanj 08, 2014, 08:44:31 poslijepodne »
Snimak eksterijera je uzoran primjer dobro snimljene fotografije arhitekture. Svjetlo, kao najvažniji element u eksterijeru, je odlično odabrano. Direktno svjetlo sa strane je lijepo naglasilo volumen objekta. Vertikale su uspravne, nema konvergencije, objekat (a time i cijela slika) je stabilan. Plavetnilo na nebu je malo "ubijeno" s bijelim oblacima, koji su pozadinu učinili zanimljivom. Crveni krov u pozadini malo odvlači pažnju, ali to je manje bitna stvar.

Kupaonice su, uglavnom, skučeni prostori i često znaju biti zahtjevne za snimanje. Bitno je prikazati prostor, u najvećoj mjeri koliko situacija i tehnika dopuštaju. U tu svrhu, skini ulazna vrata od kupatila, time ćeš dobiti još malo prostora. Ako koristimo rasvjetu, reflektirat ćemo je od stropa, ako je bijel. U ovom slučaju, ti si koristio dnevno svjetlo i dobio sasvim zadovoljavajući rezultat (ako si spajao više snimaka različito eksponiranih, to je HDR, bez obzira na tehniku spajanja).
S bojom se nemaš razloga opterećivati. Boja je element koji u mnogome zavisi o svjetlu. U realnom svijetu, tj. u većini fotografskih disciplina, objektivna boja ne postoji. U toku dana u eksterijeru, određena nijansa boje se mijenja. U interijeru, nijansa određene boje, izložena je utjecaju raznog reflektiranog svjetla, što bitno utječe na njenu nijansu. Te promjene, na isti način, mi opažamo s našim okom. Objektivan prikaz boje kod takvih snimanja je iluzija, te se s njim ne treba zamarati. Izuzetak su snimanja predložaka kada su boje bitne (umjetničke slike, npr.). Zato se takva snimanja odvijaju u "laboratorijskim" uvjetima s kontroliranom rasvjetom.



P.S. Vježba u trećoj godini, pod imenom: "Boja-element kompozicije" dat će ti odgovor na ovu tvoju dilemu.
« Zadnja izmjena: Studeni 22, 2014, 09:56:03 prijepodne od Joško Ćurković »