Autor Tema: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić  (Posjeta: 2960 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« u: Kolovoz 21, 2014, 03:25:03 poslijepodne »
Pozdrav, evo 2 fotografije izdvojene boje. U prvoj fotografiji sam uslikao crveni svetionik te u pozadini teksturu oblaka da pozadina ne bude plošna i dosadna, a u drugoj žutu bovu na valovitom moru.
« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:14:10 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2014, 05:55:19 poslijepodne »
Na obje fotografije zastupljen je traženi efekt izdvojene boje, ali obje fotografije imaju ozbiljnih mana.
Na prvoj fotografiji vidimo dio nekakve konstrukcije koji je, u sliku, ukomponiran na vrlo nezanimljiv način. Većina ljudi bi teško shvatila kakva je to sprava, a to djeluje zbunjujuće. Nadam se da to prepoznaješ.
Druga fotografija je snimljena teleobjektivom s velike daljine. Takve slike su bezvrijedne. Planovi i prostor na slici ne postoje. Fotografija je "kastrirana", bez dinamike. Potpuno nezanimljiva.

Ponovi snimanje, ali porazmisli o motivu. Molit ću, ako može, bez žutih i crvenih bova na plavoj morskoj površini. Imam ih već toliko da se bavim mišlju o otvaranju butige s brodskim potrepštinama.  :)

« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:16:07 prijepodne od Joško Ćurković »

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Odg: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« Odgovori #2 u: Kolovoz 22, 2014, 03:50:15 poslijepodne »
Ponovio sam ovaj zadatak na razumljiviji način tako da se razumije što sam fotografirao i ova fotografija mi se sviđa zato što je objekt na fotografiji kontrastne boje u odnosu na njegovu pozadinu.
« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:16:47 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« Odgovori #3 u: Kolovoz 22, 2014, 06:37:28 poslijepodne »
Slično kao ostale slike koje si priložio ovaj put: prilično loše.
Ne bi te trebalo zanimati samo postizanje određenog efekta boje, jer ovo je snimak za maturalni rad, koji treba predstavljati bar mali iskorak u pronalaženju kvalitetnog sadržaja na slici. Ovaj snimak je, u velikoj mjeri, nezanimljiv.

« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:17:43 prijepodne od Joško Ćurković »

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Odg: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« Odgovori #4 u: Kolovoz 23, 2014, 05:29:21 poslijepodne »
Evo profesore ponovio sam ovaj zadatak te se nadam da sam zadovoljio kriterije za maturalni rad.
« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:18:01 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Izražajna upotreba izdvojene boje - Toma Kuzmanić
« Odgovori #5 u: Kolovoz 23, 2014, 08:34:16 poslijepodne »
Eto vidiš, kada se koncentriraš i dovoljno puta ponoviš zadatak, dođeš do rezultata.  :)
Sve fotografije imaju traženi efekt boje. Iako su sadržaji vrlo različiti, pošto se ovdje traže pojedinačni snimci, možeš odabrati fotografiju s motivom prema svojim sklonostima.

Moji favoriti su posljednje dvije fotografije, koje su slično komponirane, s promišljenom upotrebom boje. Posebno zadnja.

« Zadnja izmjena: Studeni 24, 2014, 09:19:54 prijepodne od Joško Ćurković »