Autor Tema: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić  (Posjeta: 5779 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« u: Kolovoz 19, 2014, 04:21:12 poslijepodne »
Pozdrav, ove 3 fotografije za maturalni zadatak "Boja u fotografiji" sam snimio u različitim
dijelovima dana da bi postigao drugačiji ton u boji. Ove fotografije su za zadatak ritam boja.
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:25:18 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #1 u: Kolovoz 19, 2014, 05:54:12 poslijepodne »
Ritam boje prisutan je na sve tri fotografije, ali je najjasnije opisan na prvoj. Tu se ritam, ne samo boje, nameće kao motiv.
Ostaje pitanje izražajnosti fotografije.
Niti jedna od ovih slika nije dovoljno "pročišćena", da bi zavrijedila biti dio maturalnog rada. Ovdje se traži "stepenica više" u općenitoj kvaliteti slike, u odnosu na slične motive koje si odradio u tehnološkim vježbama.
Probaj još jednom snimiti motiv s prve slike, ali se riješi svih nepotrebnih detalja, te nastoj ritam boje još više naglasiti. Osobno mi se sviđa ideja koju si imao u trećoj fotografiji, ali i ona je, još manje precizna u opisu ritma boje.

« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:27:28 prijepodne od Joško Ćurković »

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2014, 03:05:39 poslijepodne »
Pozdrav, nisam bio u mogučnosti snimiti onaj snimak koji ste mi rekli da ponovim pa sam pronašao možda čak i bolja 2. Mislim da je prva fotografija znatno bolja od 2. i od prethodnih što sam konzultirao jer sam naglasio ritam boja u suncobranima, te ležaljkama (koje nisu u boji pa tako nisu ni dio zadatka) da bi fotografija bila zanimljivija.
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:28:21 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2014, 05:02:04 poslijepodne »
Ispravno zaključuješ da je prvi snimak, u drugom postu, bolji od ostalih. Razlog tome je pročišćena kompozicija, bez suvišnih elemenata.
Jedina "slabost" ovog snimka je što u njemu nije sadržan motiv slike, a to je ritam boje.
Boja na slici postaje ritmična kada se ponavlja na dva ili više objekata na slici. Ti suncobrane doživljavaš kao zasebne objekte, što i jesu, ali ne na tvojoj slici, u smislu ritma boje. Ako pogledaš sliku, vidjet ćeš da žuta nijansa na suncobranima predstavlja jedan objekt, gledajući samo boju. Ne postoji ritam poput ovog: boja-prekid-boja-prekid-boja... Na tvojoj slici je samo: boja..., bez prekida. To isto vrijedi i za bijelu nijansu kod ležaljki.
Nadam se da si razumio što sam htio reći. Ako ovu kompoziciju možeš ponoviti, uvažavajući ovu sugestiju, nadam se dobrom "ulovu".
Drugi snimak je snimljen s prevelike daljine i djeluje mrtvo. Matematički gledajući, ritam je tamo, ali kao element na slici nije dovoljno snažan da bi ponio sliku za tvoj maturalni rad.

« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:31:08 prijepodne od Joško Ćurković »

Toma Kuzmanić

  • Stari član
  • ***
  • Postova: 19
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #4 u: Kolovoz 23, 2014, 05:48:50 poslijepodne »
Promijenio sam motive te se nadam da sam ispunio kriterije za maturalni rad!!
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:31:22 prijepodne od Joško Ćurković »

Karlo Simović

  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #5 u: Kolovoz 23, 2014, 08:12:29 poslijepodne »
2693 je po mome misljenju odlican prikaz ritma, sad neznam koliko je zanimljiv motiv :/
« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:31:53 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Boja u fotografiji, Ritam boja - Toma Kuzmanić
« Odgovori #6 u: Kolovoz 23, 2014, 08:54:17 poslijepodne »
Ritam boje je na nekim fotografijama prepoznatljiv, na nekima ne.

Karlo predlaže žute polukugle. Fotografija ima izrazit ritam boje, ali kao što je i Karlo primijetio, motiv je "prazan". Upitna je i kompozicija, s nedovoljno iskorištenom desnom stranom.
Ja bih se odlučio za fasadu sa zelenim prozorima. Ritam boje je dominantan, kao i ritam oblika, dok je oku ugodan sklad boja zelene i žućkastosmeđe na fasadi, s malim akcentima crvene i plave.

Dakle, fotografiju 2640 prihvaćam kao dio maturalnog rada.

« Zadnja izmjena: Studeni 23, 2014, 10:33:10 prijepodne od Joško Ćurković »