Autor Tema: Tehnike snimanja/2 - ZM  (Posjeta: 2670 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

ZM

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 103
Tehnike snimanja/2 - ZM
« u: Studeni 24, 2014, 12:21:38 poslijepodne »
Slijede i zadaci 5 i 6 iz Tehnika snimanja, odnosno 2 prijedloga za promišljeno ukomponiran prvi plan i 4 prijedloga za detalj:
« Zadnja izmjena: Veljača 23, 2015, 09:58:23 prijepodne od Joško Ćurković »

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Tehnike snimanja/2 - Zvonimir Mimica
« Odgovori #1 u: Studeni 24, 2014, 06:47:45 poslijepodne »
Kao primjer dobro uklopljenog prvog plana, druga fotografija mi predstavlja puno jasniji uradak od prve. Iako je izbor objektiva i kut snimanja "izbacio" prostor iz ove slike, naslagani planovi jedan na drugi daju posebnu draž motivu. Izdvojene građevine, u tako prikazanim planovima, opisuju povijesne epohe u kojima su nastale.
Za ovu fotografiju bih vas zamolio dopuštenje da je koristim na predavanjima kao ilustrativni primjer. Za to mi treba original fajl na kojem ćete prethodno retuširati crni kabel koji remeti opći dojam (ako se slažete pošaljite mi original na mail).
Kod detalja, kao ideja, vratnice u etnografskom muzeju mi se čine kao zanimljiv motiv. Izvedba je nešto slabija, pa bi je trebalo ponoviti tako da su same vratnice osvijetljene, a ne pozadina. Smanjenjem dubinske oštrine pozadina bi trebala dobiti veći efekt optičke neoštrine, tako da nema niti jedan detalj koji podsjeća na figuraciju. Ostale fotografije koje prilažete nisu dovoljno zanimljivi, a niti upečatljivi kadrovi za fotografije detalja.

« Zadnja izmjena: Studeni 25, 2014, 08:09:11 prijepodne od Joško Ćurković »

ZM

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 103
Odg: Tehnike snimanja/2 - Zvonimir Mimica
« Odgovori #2 u: Studeni 25, 2014, 08:14:28 prijepodne »
Hvala Vam na odobrenim fotografijama! Naravno, ponovit ću snimanje detalja vrata Etnografskog muzeja prema uputama. Bit će mi drago ukoliko budete koristili spomenutu fotografiju prvog plana za predavanja. Uklonit ću kabel (heal/clone) i dostaviti Vam fotografiju u originalu (visoka rezolucija).

ZM

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 103
Odg: Tehnike snimanja/2 - ZM
« Odgovori #3 u: Ožujak 30, 2016, 08:42:41 prijepodne »
Poštovani prof. Ćurković,

proslijeđujem Vam zadnje dvije neodobrene fotografije ovog ispita: 1. ispravak fotografije detalja (vrata Etnografskog muzeja; 135 mm, maksimalni otvor blende 2.0, detalj istaknut / pozadina neprepoznaljiva), te 2. pet prijedloga za pokretnu neoštrinu (snimano ispred pročelja HNK u Splitu; 50 mm, filter ND 2.0 - smanjenje količine svjetla za 4 otvora blende). Zamolio bih Vas za komentar i odobrenje. Hvala i lijep pozdrav.

Joško Ćurković

  • Administrator
  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 551
    • Fotografija - Joško Ćurković
Odg: Tehnike snimanja/2 - ZM
« Odgovori #4 u: Ožujak 30, 2016, 12:06:11 poslijepodne »
Zadatke koje je trebalo riješiti, s ovim snimcima ste napravili.
Detalj je snimljen na prihvatljiv način. Malo pažnje posvetite obradi kontrasta na slici. Tonski opseg bi trebalo smanjiti, da se poveća svjetlosni kontrast, dok bi tonove iz srednjeg područja trebalo pomaknuti prema low key kontrastu (vidi priloženi primjer). Tako će vrata, tj. žica, kao najbitniji detalj slike, dobiti na važnosti i razigranosti.
Kao ilustraciju uklanjanja pokretnih objekata sa slike priložite drugi primjer.

Fotografije prihvaćam kao dio vježbe.



ZM

  • Istaknuti član
  • *****
  • Postova: 103
Odg: Tehnike snimanja/2 - ZM
« Odgovori #5 u: Ožujak 30, 2016, 12:33:05 poslijepodne »
Hvala Vam profesore i lijep pozdrav.